Slikoviti otok na Karibima puno je više od prekrasnih plaža koje potiču i na ljenčarenje i bavljenje vodenim sportovima ili atmosferičnih pubova koji poslužuju lokalni rum i ukusne plodove mora. Otkrijte karipsku prirodu i povijest otoka, a ako ste hrabri (i energični!), pješačite oko uspavanog vulkana.

Martinik – kako doći? Kada ići?
Izravan let do Martiniquea traje oko 15 sati – dovoljno vremena da se naspavate sljedećih nekoliko noći. Ako odaberete opciju transfera, putovanje će biti nešto duže. Optimalno vrijeme za odlazak na Martinique i divljenje tropskim krajolicima je naša zima i proljeće, odnosno razdoblje od prosinca do travnja, pa čak i svibnja.
Ljetovanje na Martiniku uz uzbuđenje – planinarenje na Montagne Pelée
Montagne Pelée je najviši vrh na otoku i uzrok svih pomutnji i nevjerojatnih priča spomenutih u uvodu. Uzdiže se do visine od 1397 m nadmorske visine. i smatra se jednom od najzanimljivijih atrakcija u okolici. To je uspavani vulkan koji se posebno osjetio 1902. godine.
Ovdje je vrijedno spomenuti izvjesnog čovjeka po imenu Cyparis. Rođen je kao Ludger Sylbaris i čudnom je slučajnošću preživio katastrofu koja je, prema procjenama, odnijela živote do 30.000 ljudi. žrtve. Cyparisa je uhvatila lokalna policija nakon što se potukao u pubu. Bio je zarobljen u podzemnoj tamnici – i to mu je spasilo život. Pronađen je 3 dana nakon erupcije. Uslijed erupcije vulkana zadobio je teške opekline, ali je preživio.



Postoje tri varijante ulaska u Montagne Pelée: sa sjevera, zapada ili jugoistoka. Ruta koja se najčešće bira počinje u Le Morne-Rougeu – pješačenje traje oko 8 sati. Možete odabrati i kraću varijantu, ali zbog strmijih prilaza preporučuje se iskusnijim planinarima. Otok ima kišnu klimu, pa su staze često vrlo skliske.
Izleti na Martinique: Muzej Frank A. Perret – spomenik katastrofi iz 1902
Ako ne samo da volite aktivno provoditi vrijeme, već želite saznati više o vulkanskoj erupciji od prije više od 120 godina, svakako posjetite muzej Frank A. Perret.
Porijeklo ovog objekta seže u 1933. godinu – tada je to bilo mjesto posvećeno vulkanologiji. S vremenom je obogaćena izložbom u spomen na katastrofu s početka prošlog stoljeća, u kojoj je grad Saint-Pierre sravnjen sa zemljom. Trenutno se unutar muzeja može diviti preko 400 raznih artefakata.
Karipska priroda na dohvat ruke – Botanički vrt Balata
Martinique nazivaju i otokom cvijeća. Možete im se diviti u punom sjaju u botaničkom vrtu Jardin de Balata. Ulaznicu ne morate rezervirati unaprijed – ulaz ćete platiti na licu mjesta. Oduševite se ne samo ljepotom prirode, već i kreolskom arhitekturom kuće utemeljitelja ove zelene oaze. Ako vam od uzbuđenja počne kruliti želudac, kušajte cajunsku i kreolsku kuhinju u restoranu La Luciole pokraj vrta.



Botanički vrt Balata otvoren je svakim danom od 9:00 do 18:00 sati, uključujući i praznike. Do Jardin Balata možete doći javnim prijevozom (linija 125 iz Fort-de-France), taksijem i automobilom. U sklopu objekta nalazi se besplatan parking. Za posjet botaničkom vrtu vrijedi izdvojiti najmanje 1,5 sat.
La Savane des Esclaves
Nešto za ljubitelje povijesti – La Savane des Esclaves. Tematski park u selu Trois-Ilets zauzima površinu od preko 3 hektara. Više od 400 godina povijesti Martiniquea rekonstruirano je na ovom području. Ne morate žuriti – istražujete sami (dobijete kartu), a najvažnije informacije prikazane su na 26 ploča na engleskom i francuskom jeziku. Također možete koristiti audio vodič.



Važno! Martinique je prekomorski teritorij koji pripada Francuskoj – nije potrebna viza, a putna isprava koja vam daje pravo na ulazak bez vize je putovnica ili osobna iskaznica.